Titulní obrázek

Land Rover Freelander 2013

25.srpen 2012

Již druhý facelift čeká po šesti letech druhou generaci Land Roveru Freelander. Současné provedení je na trhu od roku 2006. Automobilka se tedy rozhodla pro oživení druhé generace.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Před dvěma lety vůz podstoupil modernizaci, v které se výrazněji inovoval vzhled přídě a obměnila nabídka motorů. Tentokrát se Freelander vylepší hlavně uvnitř, aby srovnal krok se sesterským Range Roverem Evoque. Z nabídky motorů zmizí řadový šestiválec 3,2 Si6 (171 kW, 317 Nm) a nastoupí přeplňovaný čtyřválec 2,0 Si4 (177 kW, 340 Nm), představený už v Evoque. Tato změna má ale pro české zákazníky okrajový význam – na většině evropských trhů se tento motor vůbec nabízet nebude, jinde bude mít jen okrajovou roli.

Důležitější je proto spektrum turbodieselů od 110 do 140 kW – Evoque má také stejné. Jestli uvnitř vypadal Freelander proti Evoque jako chudý příbuzný, tak právě to se v modelovém roce 2013 změní. Zmizí archaický panel rádia a klimatizace, nad modernějším provedením se zabydlí 7palcová barevná dotyková obrazovka. V ní se může za příplatek zobrazovat pohled přes zadní parkovací kameru a bude možné objednat i 825W audio Meridian. Mezi rychloměr a otáčkoměr se nastěhuje barevný displej palubního počítače.

Na středovém tunelu najdeme zjednodušený tlačítkový ovladač Terrain Response a elektricky ovládanou parkovací brzdu. Přední i zadní světla dostanou diodovou techniku. Vpředu LED poslouží pro denní svícení, které vytvoří jasný rozpoznávací znak modernizovaného Freelanderu. Světla navíc dostanou moderní černý podklad. Černý bude nově i rámeček masky chladiče, mlhovky naopak dostanou výraznější stříbrné orámování.