Titulní obrázek

Jaguar a Land Rover sníží společnými silami své náklady

2.listopad 2012

Land Rover a Jaguar potřebují snížit své náklady. Vedení automobilky rozhodlo, že jedním z řešení by mohlo být sdílení platforem mezi těmito značkami.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

V současnosti tito výrobci používají sedm platforem. Land Roveru využívá čtyři – pro Defender, Evoque a Freelander 2, Discovery 4 a Range Rover Sport a novou hliníkovou pro Range Rover. Tři modelové řady Jaguar jsou pak postaveny na třech odlišných platformách. V budoucnu by počet platforem mohl být redukován na dvě až tři. Sdílené platformy by podle plánů automobilek používaly jejich stěžejní modely, které by představovaly většinu produkce.

Hlavním důvodem pro sdílení platforem je redukce nákladů. Automobilky si od toho slibují i zrychlení vývoje nových modelů. Už nyní Jaguar a Land Rover mají řadu prvků stejných – například multimediální systémy, sedačky nebo pohonné jednotky. Naposledy Jaguar oznámil, že modely XF a XJ budou nabízeny i s pohonem všech kol, vyvíjeným ve spolupráci s Land Roverem. Britští výrobci se inspirovali myšlenkou modulární platformy MQB koncernu VW Group, která se v nejbližších letech stane základem většiny aut německé společnosti.